Seniorze, pij wodę!

2019-01-22

Osoby starsze są często bardziej narażone na odwodnienie organizmu niż osoby młodsze. Ma to związek z funkcjonowaniem ośrodka mózgowego, który odpowiedzialny jest za odczuwanie pragnienia. Seniorom rzadziej chce się pić, ale nie oznacza to, że potrzebują mniej wody.

Odwodnienie organizmu może objawiać się zewnętrznie np. popękanymi ustami, zapadniętymi oczami i suchością skóry. Dodatkowo mogą wystąpić zawroty głowy, którym towarzyszą nudności i podwyższona wrażliwość na zmiany temperatury. Należy więc zadbać o odpowiednią ilość wypitej wody – u osoby dorosłej jest to minimalnie 5 szklanek wody dziennie.


woda

Powinniśmy także zadbać o rodzaj dostarczanych płynów. Napoje takie jak kawa lub herbata, zamiast dostarczać organizmowi składników mineralnych, mogą je dodatkowo wypłukiwać. Dla osób starszych bardzo ważny jest wapń – wraz z wiekiem wzrasta zapotrzebowanie na ten pierwiastek. Dlatego warto zadbać o to, by w domu była zawsze woda mineralna, którą można dla urozmaicenia wzbogacać sokami owocowymi, listkami mięty lub lodem w upalne dni.

Picie wody jest ważne niezależnie od tego ile mamy lat!