Sporty zimowe - trzymaj formę!

2017-12-09

O aktywności fizycznej pamiętać należy nie tylko latem. Również zima sprzyja różnego rodzaju sportom. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy garść informacji o tym, jak poszczególne rodzaje sportów zimowych wpływają na zdrowie. 

Wysiłek zawsze uwalnia endorfiny, czyli hormony szczęścia. W rezultacie po uprawianiu każdego sportu zimowego odczuwa się, mimo zmęczenia, radość i satysfakcję. Co poza tym?

Snowboard:

Wysiłek fizyczny pozwoli nam utrzymać ciało w dobrej formie. Jazda na desce snowboardowej wzmocni nasze mięśnie, poza tym pozwoli spalić nadmierne kalorie: w ciągu godziny można ich stracić nawet 450! Kolejną zaletą snowboardu jest zdecydowana poprawa zwinności i równowagi, a także dotlenienie organizmu i lepsza praca serca.

Jazda na nartach:

To także bardzo dobry sposób na poprawienie sylwetki oraz kondycji. Poza tym jest to, mimo sporego wysiłku, aktywność niezwykle przyjemna - zwłaszcza dla osób lubiących dużą prędkość. Podczas jazdy na nartach napinamy mięśnie brzucha - aby utrzymać się na stoku, trzeba zrównoważyć swoje ciało, angażując do tego mięśnie tułowia - to one odpowiadają za naszą stabilność. Dzięki temu łatwo zadbać o płaski brzuch. Ćwiczymy wówczas również mięśnie ud i pośladków dzięki pochylonej pozycji podczas jazdy.

Ponadto jazda na nartach doskonale poprawia krążenie - podnosi tętno, które zwiększa krążenie, przez co tlen do tkanek przenoszony jest szybciej i skuteczniej. Kalorie też wówczas spalane są szybciej!

Łyżwy:

Podczas jazdy na łyżwach uczymy się przede wszystkim koordynować ze sobą poszczególne części ciała - na śliskim podłożu ćwiczymy równowagę, musimy zsynchronizować ręce z nogami. Pracują wówczas mięśnie zarówno nóg, jak i rąk (czy wręcz całej górnej części ciała), a także mięśnie obręczy biodrowej. Obalenia zatem wymaga mit, że podczas jazdy na łyżwach pracują tylko nogi! Dzięki temu łatwo o zgrabną sylwetkę, także z powodu szybszego spalania kalorii (w ciągu godziny na lodowisku można ich spalić nawet 800).

Pamiętajcie, by również zimą dbać o odpowiednie nawodnienie! Miejsce Selenkę zawsze pod ręką.