Hormon ćwiczeń - co to takiego?

2017-10-01

Wysiłek fizyczny ma istotny wpływ na gospodarkę hormonalną człowieka - dowodzi czasopismo Cell Metabolism. Po ćwiczeniach w naszym organizmie wzrasta poziom związku, nazwanego przez naukowców irisin - uważa się, że jest to hormon bezpośrednio związany z wysiłkiem. To przełomowe odkrycie, otwierające drogę do dalszych, cennych badań.

Wcześniej uważano, że hormon ćwiczeń nie ma wpływu na funkcjonowanie organizmu. Dopiero badania przeprowadzone przez Bruce’a Spiegelmana z Instytutu Chorób Nowotworowych Dana-Farber i Medycznej Szkoły Harvarda przyniosły zmianę. Zbadano osoby prowadzące siedzący tryb życia oraz aktywne fizycznie, którym dano za zadania prowadzić trening - nie obciążający mięśni, ale pobudzający metabolizm i krążenie (np. pływanie). Od obu grup pobrano próbki krwi - każda z nich miała inny poziom irisinu: większy okazał się oczywiście u grupy regularnie aktywnej fizycznie.

Naukowcy są pewni, że irisin wpływa na nasz organizm, ale w jaki sposób - nad tym wciąż trwają badania. Być może dowiemy się, dlaczego właściwie aktywność fizyczna jest tak ważna i dlaczego wpływa na nas tak pozytywnie. Może to także zwiększyć naszą wiedzę na temat doboru odpowiednich rodzajów ćwiczeń do potrzeb danego człowieka.

Jedno jest jak na razie pewne - gdy zwiększa się w nas tajemniczy hormon ćwiczeń, zwiększa się też… hormon szczęścia!

Selenka wspiera aktywność - bądźcie aktywni z Selenką!