Piramida aktywności

2017-09-10

Wszyscy wiemy, jak ważna jest regularna aktywność fizyczna. Wątpliwości pojawiają się, gdy zaczynamy się zastanawiać, jak często wykonywać poszczególne ćwiczenia. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy piramidę aktywności, która podobnie jak znana wszystkim piramida żywienia pokazuje, na jakich aktywnościach powinniśmy się skupiać bardziej, a które możemy wybierać rzadziej.

 1. Jak najmniej czasu spędzajcie w bezruchu! Unikajcie zbyt długiego siedzenia np. przy komputerze, a w przypadku pracy siedzącej zadbajcie o możliwie jak najwięcej przerw, podczas których będziecie mogli się rozruszać i porozciągać.
 2. Dwa-trzy razy na tydzień wykonujcie ćwiczenia siłowe i rozciągające (np. joga, fitness czy zwykłe rozciąganie mięśni o poranku). Takie ćwiczenia nie tylko dodają energii, ale też wpływają pozytywnie na samopoczucie.
 3. Od trzech do pięciu razy na tydzień wybierzcie ćwiczenia wytrzymałościowe (np. tenis, jogging, gra w piłkę). Wystarczy chwila zabawy z dzieckiem czy krótki jogging po osiedlu, aby zadbać o kondycję.
 4. Jak najczęściej należy wykonywać wszelkie ćwiczenia fizyczne, np, jazdę na rowerze. Dobrym rozwiązaniem są także spacery (samemu lub z psem - pies to doskonała motywacja!), a nawet praca w ogrodzie.

Pamiętajcie o aktywności razem z Selenką!