Jak zachęcić dziecko do picia wody?

2017-09-02

Początek roku szkolnego to okazja, aby wyrobić w dziecku nowe nawyki oraz nauczyć je obowiązkowości po wakacyjnej labie. W związku z tym porcja dobrych rad od Selenki: podpowiadamy, jak przyzwyczaić dziecko do regularnego picia wody oraz przekonać, że woda jest zdrowsza niż słodkie napoje. 

O nawadnianiu pamiętać należy zawsze - nie tylko podczas uprawiania sportu, lecz także w czasie wysiłku umysłowego. Woda, oprócz mnóstwa innych zalet, ma doskonały wpływ na pracę i rozwój mózgu - dlatego jest tak ważna dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Wspomaga ponadto odpowiednie nawyki żywieniowe, reguluje spożywanie posiłków - nie powoduje nagłych skoków i spadków poziomu cukru jak napoje, dzięki czemu dziecko jest w stanie sprawniej się uczyć przez kilka godzin w szkole.

Co jednak zrobić, gdy nasze dziecko nie chce pić wody, na jej miejsce wybiera słodkie napoje gazowane lub ogólnie pije bardzo mało? 

Przede wszystkim należy umożliwić dziecku stały dostęp do butelki z wodą - czy to w szkole, czy w domu, aby w każdej chwili mogło po nią sięgnąć, wyjąć z plecaka, łatwo znaleźć ją w kuchni czy pokoju. Jednocześnie dobrym pomysłem jest usunięcie z domu napojów gazowanych czy wszelkich sztucznych soków - dziecko nie mając wyboru sięgnie po łatwo dostępną wodę.

Aby woda lepiej nawodniła dziecko (zdarza się, że spragniony maluch wypija dużą ilość wody kilkoma łykami, wówczas woda nie spełnia swego celu), warto wrzucić do butelki plaster cytryny lub pomarańczy, truskawkę, liście mięty czy łyżkę miodu - woda będzie się wolniej wchłaniać oraz nabierze pysznego smaku, co przekona nawet największych przeciwników wody!

Można także zamienić picie wody w zabawę - tu ogranicza nas tylko nasza pomysłowość. Wystarczy zorganizować zawody w piciu wody w oryginalny sposób, np. przez długą słomkę czy z talerza. Dzieci uwielbiają ze sobą konkurować, a zabawa wzbudzi w dziecku miłe skojarzenia z piciem wody.

Pomocna będzie także kolorowa szklanka czy butelka z naklejką z bohaterem ulubionej bajki - dla dziecka butelka ze Spidermanem wygląda dużo bardziej zachęcająco niż "zwykła" butelka i chętniej po nią sięgnie.

Na koniec - świećmy przykładem. Jeśli dziecko będzie widziało rodziców regularnie pijących wodę, samo nabierze na nią ochoty!