Bodypump - ćwiczenia ze sztangą

2017-08-10

Bodypump to doskonałe rozwiązanie dla miłośników fitnessu, którzy lubią ćwiczyć w grupie, a jednocześnie mają ochotę dać z siebie więcej i sięgnąć po sztangę. Trening siłowy w grupie to większa motywacja i więcej radości ze sportu!

Bodypump to oryginalny program treningowy z wykorzystaniem sztangi. Został stworzony w 1990 roku przez nowozelandzkiego lekkoatletę Les Mills’a i choć na świecie jest bardzo popularny, w Polsce pojawił się dopiero około 2 lata temu. Zdobywa jednak coraz większe rzesze miłośników.

Jak bodypump wpływa na nasze ciało?

Poprawia nie tylko sylwetkę, ale i kondycję, a jednocześnie nie trzeba się martwić o nadmierny przyrost masy mięśniowej. Zwiększa się natomiast siła funkcjonalna mięśni, które wzmacniają się i odpowiednio kształtują. Jest to doskonała alternatywa dla samotnych, monotonnych ćwiczeń na siłowni! Co najważniejsze, nie musimy się martwić o to, że nie nadążymy za grupą - każdy indywidualnie dobiera sobie odpowiedni dla siebie ciężar - zgodnie z możliwościami i kondycją.

Na czym dokładnie polega bodypump?

Opiera się on na zasadzie wielu powtórzeń - wykonuje się ćwiczenia z umiarkowanym obciążeniem, ale za to wiele razy. Podczas jednego treningu można wykonać nawet 800 powtórzeń (do 100 na każdą partię mięśni). Towarzyszy temu specjalna choreografia i muzyka, zmieniana co 3 miesiące, aby nauczyć się poprawnego wykonywania wszystkich ćwiczeń, a następnie przejść do nowych. Dzięki temu najlepiej można zobaczyć własne postępy.

Zajęcia trwają zazwyczaj 55 minut i składają się z rozgrzewki z małym obciążeniami oraz właściwych ćwiczeń. Ćwiczy się kolejno nogi, plecy, klatkę, biceps, triceps, barki i brzuch. Trening kończy wyciszenie i rozciąganie, aby uniknąć bólu mięśni czy kontuzji. Bardzo ważna jest technika wykonywania ćwiczeń - program tworzony jest przez specjalistów, prowadzony pod okiem wykwalifikowanego instruktora.

Jak często należy chodzić na zajęcia, aby przyniosły optymalny efekt?

Powinno się uczęszczać na bodypump 2 lub 3 razy w tygodniu, pamiętając o minimum 1 dniu przerwy między poszczególnymi treningami. Dobrze jest połączyć bodypump z treningiem cardio, aby osiągnąć lepszy rezultat. Do tego warto pamiętać o odpowiedniej diecie oraz regularnym nawadnianiu!

Zachęceni do ćwiczeń? Postawcie razem z Selenką na aktywność!