Sport: lek na stres

2017-08-04

Stres, często lekceważony, stał się problemem o poważnych skutkach, dotyczącym niemal każdego człowieka. Jak sobie z nim radzić? Jednym ze sposobów jest regularna aktywność fizyczna, w tym także coraz bardziej popularna joga oraz ćwiczenia Tai Chi.

Nadmiar stresu odbija się na naszym stanie zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Ukojenie znaleźć można na różne sposoby, a jednym z najbardziej doraźnych i najlepiej dostępnych, mających pozytywny wpływ także na inne aspekty naszego życia i ogólnie na cały nasz organizm - jest sport! Regularne ćwiczenia pomogą nam poradzić sobie z codziennymi problemami, a także oderwać się od tej codzienności.

  • dobrym sposobem na odreagowanie stresu jest pływanie - wystarczy pół godziny w wodzie, aby się uspokoić; praca serca przyśpiesza, a woda działa na człowieka wyjątkowo kojąco
  • gdy obok stresu pojawia się złość - pomyślmy o jodze, która pomaga pozbyć się negatywnych emocji - wystarczą dwa spotkania tygodniowo. W relaksacji pomagają zwłaszcza doskonałe w jodze ćwiczenia z oddychania. Mięśnie się rozluźniają, możemy skoncentrować się na naszym ciele, ale także a wnętrzu. Joga to rozwój psychiczny i fizyczny!
  • na stres poleca się także sporty walki, które przywracają równowagę psychiczną, a także rozwijają fizycznie
  • dobrą metodą walki ze stresem są ćwiczenia Tai Chi - zmniejszają one napięcie mięśni oraz poprawiają krążenie
  • sposobem na relaks jest także wycieczka piesza lub rowerowa - najlepiej w gronie przyjaciół, która pozwoli wyrwać się poza miasto i odetchnąć świeżym powietrzem, a ruch wpłynie pozytywnie na cały organizm

Co więcej, psychologie twierdzą, że już 25 minut ćwiczeń dziennie pomaga zwalczyć depresję i poczucie lęku, często będące następstwem ciągłego stresu. Może to wynikać stąd, że aktywność fizyczna wpływa na wydzielanie norepinefryny i serotoniny, substancji wchodzących w skład leków antydepresyjnych.

Zachęceni do ćwiczeń? My zawsze stawiamy na aktywność!