Co jeść, aby wzmocnić mięśnie?

2017-07-21

Gdy stawiamy na aktywność fizyczną, warto zwrócić szczególną uwagę na to, co jemy. Dieta jest ważna zawsze - jest także kluczem do sukcesu w każdym rodzaju sportu. Zawsze gdy trenujemy, rozwijamy też mięśnie, a te wymagają odpowiednich składników odżywczych, które umożliwią ich prawidłowe funkcjonowanie. 

Ryby morskie - posiadają dużo kwasów omega 3 oraz aminokwasy, które budują oraz regenerują komórki mięśniowe. Łosoś, tuńczyk, makrela - sięgaj po nie regularnie.

Jogurt naturalny - jest doskonałym źródłem białka, wapnia oraz witaminy D. Wszystkie te składniki zapobiegają osłabieniu mięśni. Podobny skład znajdziemy w twarogu.

Dieta wege - warzywa i owoce - świetnie sprawdza się ananas: zawiera enzym bromelinę, który posiada właściwości przeciwzapalne, chroni komórki oraz pomaga w ich odbudowie. Poza tym doskonale nawadnia - 3/4 ananasa to woda. Warzywa i owoce zawierają antyoksydanty, które usuwają z organizmu wolne rodniki uszkadzające mięśnie. Z warzyw warto sięgać m.in. po szpinak: azotany zawarte w jego liściach pomagają w syntezie białek poprawiających kurczliwość mięśni.

Pestki dyni - zawierają dużą ilość magnezu (niezbędny do skurczu mięśni), manganu (wchodzi w skład enzymów, które są pomagają w naprawie uszkodzonych komórek mięśniowych), żelaza (wzmacnia kondycję organizmu) i fosforu (zapewnia mocne, sprawne mięśnie).

Quinoa - zawiera wszystkie aminokwasy egzogenne - są to aminokwasy, których nasz organizm sam nie potrafi zsyntetyzować, a są one niezbędne do budowy białek. Jeden z nich to lizyna, która przyśpiesza odnowę tkanek i wzrost masy mięśniowej.

Cynamon - to może dość zaskakujące, ale badania wykazują, że spożycie cynamonu zmniejsza ból w mięśniach po treningu oraz łagodzi stany zapalne. Poza tym cynamon zwiększa ilość wchłanianej przez komórki mięśniowe glukozy, sprawia więc, że węglowodany są magazynowane w mięśniach zamiast w komórkach tłuszczowych.