Sport dla seniora

2017-07-20

Na aktywność nigdy nie jest za późno: uprawiać sport można w każdym wieku! Pisaliśmy już o sporcie dla dzieci: o odpowiednim jego doborze oraz jak dzieci do tego zachęcić, wspominaliśmy o sporcie dla każdego z nas, gdy czeka nas lato w mieście - dziś natomiast opowiemy o tym, jaki sport powinny wybierać osoby starsze. 

1. Jazda na rowerze

Jak każdy sport, jazda na rowerze pomaga spalić nadmierne kalorie, ale także ma bardzo pozytywny wpływ na pracę serca. Możemy w pełni kontrolować stopień wysiłku, skracając lub spowalniając nasze wycieczki: wystarczy 10 minut, aby poprawić pracę układu krwionośnego oraz pracę mięśni; 20 minut wzmacnia układ odpornościowy, a niecała godzina - usprawnia przemianę materii. Jazda rekreacyjna nie obciąża stawów! Daje ponadto kontakt z przyrodą, jest okazją do spotkania z przyjaciółmi - to dobry sposób na spędzanie wolnego czasu. A w zimnych porach roku mamy rowery stacjonarne!

2. Gimnastyka

Aerobik przy muzyce to dobra zabawa, a przy tym poprawia elastyczność mięśni i stawów, można dzięki niemu uniknąć bólów pleców czy skurczów mięśni. Takie ćwiczenia wpływają też korzystnie na motorykę.

3. Aqua aerobik

Także ćwiczenia na basenie nie są przeciążające dla organizmu, jednocześnie angażując wszystkie mięśnie. Dodatkowa zaleta aqua aerobiku polega na tym, że woda wpływa pozytywnie na kondycję stawów i mniej je obciąża niż zwykłe ćwiczenia gimnastyczne.

4. Joga

Tak bardzo ostatnimi czasy popularna, jest doskonałym rodzajem sportu także dla osób starszych. Zapobiega bólom w stawach, zapaleniom stawów i ich sztywnieniom, usprawnia ich ruchomość. Rozluźnia mięśnie, poprawia koordynację ruchową, wspomaga układ oddechowy i krążenia. Najlepiej znaleźć grupę dedykowaną specjalnie osobom starszym, aby dopasować ćwiczenia do swych możliwości.

5. Nordic walking

Chodzenie z kijkami, czyli nordic walking, angażuje niemal wszystkie mięśnie, aż 90%! Nie obciąża stawów, jest okazją do przebywania na świeżym powietrzu, nie przemęcza - tempo zawsze można dostosować do własnych możliwości. Ten sport można uprawiać niemal wszędzie - najprzyjemniej będzie w parku lub nad wodą, ale sprawdzi się nawet zwykły chodnik.