10 zasad prawidłowego odżywiania

2017-07-19

Dużo ostatnio słyszymy o konieczności zdrowego odżywiania. Dzięki niemu czujemy się i wyglądamy młodziej, mamy więcej energii, zrzucamy zbędne kilogramy, zapobiegamy wielu chorobom, obniżamy ryzyko wystąpienia nowotworów, zmniejszamy potrzebę stosowania leków… Korzyści można wymieniać bez końca, sprawdźcie więc, na czym dokładnie polega zdrowa dieta.

  1. Należy stopniowo wykluczyć wszelkie przetworzone i nienaturalne produkty, np. wędliny, białą mąkę, zupy i sosy w proszku, słodycze. Cukier najlepiej zastąpić miodem!
  2. Warto ograniczyć spożycie środków pobudzających (kawa, herbata, napoje energetyczne) oraz alkoholu.
  3. Trzeba pamiętać o nawodnieniu i regularnym piciu wody.
  4. Śniadanie jest bardzo ważnym posiłkiem dnia, nie powinno się go omijać lub zjadać pospiesznie.
  5. Pięć porcji warzyw i owoców dziennie zapewni odpowiednią ilość witamin i składników mineralnych.
  6. Zdrowiej jest jeść częściej i mniejsze porcje niż najadać się do syta. Organizm odczuwa sytość dopiero 20 minut po posiłku!
  7. Dobrze jest unikać tłuszczów zwierzęcych, zamiast tego istnieje bogaty wybór zdrowych tłuszczów roślinnych do stosowania na zimno i na ciepło.
  8. Ograniczenie spożycia soli odciąży układ krążenia i zmniejszy ryzyko wystąpienia nadciśnienia. Aż 80% soli, którą spożywamy w ciągu dnia, zawierają gotowe, przetworzone produkty!
  9. Warto pamiętać o łączeniu produktów i o tym, jak oddziałują na siebie - niektóre witaminy mają utrudnione lub ułatwione wchłanianie wraz z danymi posiłkami.
  10. Najlepiej, o ile to możliwe, unikać obróbki termicznej, która często zmniejsza ilość witamin w warzywach i owocach.

Pamiętajcie, że oprócz zdrowego odżywiania równie ważna jest regularna aktywność fizyczna! To lubimy i wspieramy!