Jak wybrać odpowiedni sport dla dziecka?

2017-07-12

Wybór odpowiedniego rodzaju sportu dla dziecka lub pomoc w jego wyborze może zaważyć na dalszych chęciach malca do podejmowania jakiejkolwiek aktywności. Dziś podpowiadamy, jak wybrać dobrze oraz w jaki sposób zachęcić dziecko do uprawiania sportu.

W poprzednim artykule pisaliśmy o korzyściach płynących ze sportu wśród dzieci. Jeśli jednak chcemy nauczyć dziecko dbałości o zdrowie fizyczne, a także zdrowej rywalizacji, systematyczności i koncentracji czy tez wyrobić w nim dobre nawyki zdrowotne, które pozostaną w nim na długo - musimy odpowiednio dobrać sport do potrzeb i możliwości.

Przede wszystkim w bardzo wczesnym wieku nie powinniśmy wymagać od dzieci chętnego chodzenia na treningi konkretnego rodzaju sportu - wtedy jeszcze sport powinien być zabawą. Często rodzicom bardziej zależy na sportowej karierze niż samemu dziecku, które czuje się wówczas zestresowane i bierze udział w zajęciach pod presją. Pamiętajmy, że sport ma być przyjemnością! Dopiero gdy zauważymy, że dziecko wyraża szczególne zainteresowanie danym sportem, możemy zwrócić się do profesjonalnego trenera. Jeśli dziecko odkryje w sobie pasję, będzie w stanie trenować nawet codziennie i za każdym razem będzie to dla niego przyjemnością, a nawet po prostu formą zabawy.

Z kolei zajęcia sportowe dla dziecka, które nie marzy o sportowej karierze, lecz ma ochotę na więcej regularnej aktywności, powinny być przeprowadzane najlepiej raz lub dwa razy w tygodniu - aby nie kolidowały z innymi pasjami dziecka, a równocześnie zapewniały zdrowie fizyczne, lepsze samopoczucie i dobre nawyki. Nie muszą to też być zorganizowane zajęcia, równie dobrze sprawdzą się wspólne wyjścia na rower, rolki, hulajnogę, gra w piłkę na podwórku. Jak zachęcić do tego malucha? Pomogą na pewno wyjścia całą rodziną na długie spacery, z przerwą w parku i wspólną zabawą. Dobrym pomysłem jest także umożliwianie dziecku zabawy z przyjaciółmi i dziećmi z sąsiedztwa, zwłaszcza podczas wakacji, gdy dziecko nie ma możliwości ćwiczenia w szkole.

Podsumowując, co jest ważne przy wyborze sportu dla dziecka?

Wiek: trenowanie danej dyscypliny mogą rozpocząć dzieci w wieku 4-5 lat (nie wcześniej), ponieważ wtedy najszybszy jest rozwój motoryczny, z dziecko potrzebuje sposobu na uwolnienie energii. Wtedy jednak sport powinien mieć raczej formę zabawy, aż do 10 roku życia, gdy można rozpocząć poważniejsze treningi.

Czas treningów: należy pamiętać, aby dziecko nie zaniedbało szkoły oraz miało czas na inne pasje i zainteresowanie - czas na zabawę.

Zainteresowania: należy uważnie obserwować dziecko - treningi będą przyjemnością tylko wtedy, gdy dziecko będzie uprawiało sport, który lubi.