Korzyści dla dzieci z uprawiania sportu

2017-07-10

Jak sport wpływa na rozwój dziecka? Wszyscy wiemy, że jest ważnym elementem życia ze względu na pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne, jednak korzyści jest znacznie więcej! Wpływa między innymi na samoocenę i koncentrację, uczy zabawy w grupie. Co jeszcze? Sprawdźcie!

Dziś rozwiewamy wątpliwości co do tego, czy zapisywać dzieci na dodatkowe zajęcia sportowe, czy to grupowe czy indywidualne. Jak wpłynie to na nasze dziecko? Czy zawsze będzie to dobra decyzja? Śledźcie naszą stronę internetową oraz nasz profil na Facebooku, ponieważ w kolejnym artykule doradzimy, jak wybrać dla dziecka odpowiedni rodzaj sportu oraz jak zachęcić je do aktywności!

Zajęcia sportowe nie tylko rozwijają sprawność fizyczną dziecka, lecz także uczą go wielu bardzo przydatnych cech, których nie zawsze jesteśmy w stanie nauczyć dziecka w innych okolicznościach, nie zawsze zdobędą je też w szkole.
Chodzi przede wszystkim o samodzielność, zdrową rywalizację, stawianie czoła wymaganiom, systematyczność. Dziecko uczy się także zabawy w grupie, staje się jej członkiem i tym samym otwiera się na inne dzieci, jednocześnie ucząc się posłuszeństwa w stosunku do dorosłych. Znajduje się wówczas wśród osób, które łączy ta sama pasja - jeśli pokocha dany sport, będzie z przyjemnością czekać na kolejne zajęcia i nie będzie potrzebować dodatkowej motywacji. A to wszystko okaże się drogą ku zdrowiu i innym zdrowym nawykom, które pozostaną nawet w dorosłym życiu.
Aktywność fizyczna daje dużo satysfakcji - dziecko uczy się zachowania w czasie sukcesu, ale też porażki. Dziecko w innych sytuacjach nie będzie zbyt mocno przeżywało porażki, ponieważ nie będzie ona dla niego nowością - zrozumie też, że jedna porażka nie musi wcale oznaczać nic złego.
Sport pozwala też uwolnić u bardzo ruchliwych dzieci nadmiar energii w zdrowy sposób. Może zapobiegać wadom postawy, kształtuje umiejętność koncentracji.
Oczywiście bardzo ważne jest odpowiednie dobranie sportu dla naszego dziecka - nie wolno go do czegokolwiek zmuszać. Sport bez radości nie będzie odpowiednio efektywny. Pamiętajcie, w kolejnym artykule podpowiadamy, jak wybrać sport dla dziecka oraz jak je zachęcić do aktywności!