5 zasad zdrowego snu

2017-07-06

Dziś wyjaśniamy nie tylko jak spać, aby się wyspać, lecz także co zrobić przed snem lub po przebudzeniu, aby przez sen nasz organizm stawał się zdrowszy. Efekty można zauważyć już następnego poranka: odpowiednie przygotowanie do snu oprócz zdrowia zapewni nam lepsze samopoczucie.

1. Zbilansowana dieta.

Jak, kiedy i co należy jeść, aby nasz organizm w nocy wypoczywał, zamiast tracić energię na trawienie? Przede wszystkim warto unikać późnych i obfitych kolacji (najlepiej 2-3 godziny przed snem - nie powinniśmy iść spać ani głodni, ani zbyt najedzeni, ponieważ jedno i drugie może zaburzać zdrowy sen).

Kluczowe znaczenie ma witamina B6 odpowiedzialna za produkcję melatoniny, czyli hormonu wpływającego między innymi na jakość naszego snu. Dlatego warto sięgać po ryby (łosoś bądź tuńczyk) oraz banany i ciecierzyca. Ponadto do codziennej diety należy wprowadzić produkty zawierające magnez, który posiada działanie uspokajające (bogate w magnez są produkty pełnoziarniste).

2. Relaksujący wieczór.

Przed snem dobrze zrobi nam odrobina relaksu - najlepiej zrezygnować z elektroniki na co najmniej godzinę przed snem (światło laptopa czy telefonu zaburza dzienny rytm), a zamiast tego poczytać książkę lub wziąć długą kąpiel. Gorące kąpiele jednak nie są wskazane - zbyt rozgrzewają organizm, odbierając ochotę na sen.

Nie należy także wykonywać ćwiczeń fizycznych tuż przed snem, ponieważ mogą one zbytnio pobudzić organizm. Zamiast tego można wybrać się wieczorny spacer.

3. Wietrzenie sypialni.

Warto pamiętać o tym, aby codziennie przed snem wywietrzyć sypialnię, nawet w chłodniejsze dni, a w miarę możliwości spać przy otwartym oknie.

4. Temperatura 18-21 stopni.

Badania wykazują, że najlepsza temperatura do spania waha się od 18 do 21 stopni, według niektórych badań także od 15 stopni. Zbyt zimna lub zbyt ciepła temperatura zaburza sen i może powodować, że będziemy spać niespokojnie i się przebudzać.

5. Szklanka wody przed snem i po przebudzeniu.

Najlepiej zrezygnować z wieczornej herbaty, a tym bardziej kawy czy alkoholu. Zamiast tego warto wypić przed snem szklankę wody: ciepła woda zadziałać podobnie jak szklanka ciepłego mleka, poza tym ochroni błony śluzowe przed wyschnięciem. Natomiast tuż po przebudzeniu oczyszcza organizm z toksyn, uzupełnia wodę w organizmie oraz pobudza trawienie.

Woda to naturalny nośnik substancji odżywczych: należy pamiętać o całodziennym nawadnianiu organizmu. Najlepiej nie doprowadzać do sytuacji, w której czujemy pragnienie, tylko pić regularnie, małymi łykami. Pragnienie to pierwsza oznaka odwodnienia! Więcej o powodach, dla których należy pić wodę, piszemy w osobnym artykule.

A Wy, jakie znacie sposoby na zdrowy sen? Dajcie znać w komentarzach na naszym profilu na Facebooku!