Ruch to zdrowie

2017-06-12

To hasło zna każdy, ale nie każdemu jest łatwo wprowadzić je w życie. Wymówką jest brak czasu, ochoty, kondycji… Podpowiadamy, dlaczego warto uprawiać gimnastykę i chodzić na regularne spacery oraz, co najważniejsze, jak się do tego zmobilizować.

 

Poranna gimnastyka – najlepszy początek dnia. Wystarczy kilkanaście minut, aby zyskać energię i lepszy nastrój na cały dzień. Ćwiczenia wzmocnią nasze mięśnie, stawy i kości, pomogą w utrzymaniu prawidłowej wagi, zwiększą naszą sprawność i przede wszystkim dadzą nam ochotę na więcej ruchu w ciągu dnia. Wystarczy spróbować, a nawyk wyrobi się sam!

Spacer – czasem warto ominąć przystanek i zamiast jechać autobusem, wybrać się pieszo. Mobilizują do tego zwłaszcza ciepłe, letnie dni! Sapcerowanie wzmiacnia serce (mięsień sercowy pompuje więcej krwi) oraz układ krążenia, chroni przed osteoporozą wpływając doskonale na gęstość kości, poza tym jak każda forma ruchu poprawia nastrój i daje więcej energii.

Jak zacząć? Najważniejsze jest, aby słuchać swojego ciała, gdy rozpoczynamy program ćwiczeń czy uprawianie danego sportu. Nie warto się przemęczać, ponieważ skutkuje to kontuzjami oraz zniechęca do dalszych ćwiczeń. Poza tym nie ma sensu zmuszać się do czynności, które nie sprawiają nam przyjemności. Nie lubisz biegać? Wybierz aerobik. Jeśli lubimy to, co robimy, jest nam dużo łatwiej to kontynuować.

Ruch nie tylko dla młodych! O ćwiczeniach powinien pomyśleć każdy, kto pragnie zadbać o swoje zdrowie oraz poprawić swoje samopoczucie, również osoby w wieku średnim i starszym.

Podczas wszelkich ćwiczeń należy pamiętać o piciu odpowiedniej ilości wody. Najlepiej zawsze mieć wodę przy sobie i pić ją regularnie w małych ilościach, aby nawodnić organizm, a jednocześnie nie wypłukać z organizmu ważnych soli mineralnych.