Pij wodę: 7 powodów

2017-06-12

Dlaczego to takie ważne? Czy chodzi tylko o ugaszenie pragnienia i nawodnienie organizmu? Powodów jest zdecydowanie więcej - dzięki nim na pewno chętniej sięgnięcie po codzienną porcję wody!

 

  1. Woda wypłukuje toksyny z organizmu poprzez wspomaganie pracy nerek. Gdy pijemy za mało wody, nerki nie pracują prawidłowo, co sprawia, że toksyny zaczynają w nas zalegać.
  2. Woda zawiera korzystne minerały, m.in. bardzo ważny dla naszego organizmu selen: przeciwutleniacz przyspieszający regenerację komórek, którego odpowiednią ilość dostarcza woda Selenka.
  3. Picie wody pomaga w doprowadzaniu składników odżywczych do wszystkich narządów - jest zatem ważnym elementem zdrowej diety.
  4. Poprawia nastrój, pamięć i koncentrację, dotlenia organizm oraz korzystnie wpływa na wzrok, można ją więc uznać za nieodłączny dodatek do pracy i nauki.
  5. Redukuje ból - jest doskonała na bóle głowy, pleców, pomaga zwalczyć gorączkę oraz skurcze. Należy zatem pamiętać, aby nawadniać się także podczas choroby.
  6. Jest pomocna w utrzymaniu prawidłowej wagi: poprawia metabolizm, a wypita przed posiłkiem zmniejsza apetyt.
  7. Nawilża skórę od środka, przez co staje się ona gładka i elastyczna oraz lepiej wchłania kremy nawilżające i ochronne – to niezwykle ważne latem!

 

Kiedy i w jakich ilościach? Wodę najlepiej pić regularnie i często -  nawet jeśli nie czujemy dużego pragnienia; a do tego w małych ilościach (wypicie dużej ilości wody naraz wypłukuje sole mineralne z organizmu). Jest to szczególnie ważne w gorące dni oraz po ćwiczeniach fizycznych. Nie powinno się pić podczas posiłku, ponieważ utrudnia to trawienie – lepiej wypić szklankę przed i po jedzeniu.

Dobra rada: aby kontrolować spożycie wody (zwłaszcza jeśli pijecie jej za mało), notujcie każdą wypitą szklankę wody w ciągu dnia. Zobaczycie wtedy, ile musicie nadrobić!