Właściwości selenu

2018-06-27

Selenka Wieniec-Zdrój to naturalna woda mineralna o niezwykłych właściwościach: bogata w selen, lit, magnez, wapń i potas stanowi konieczne uzupełnienie minerałów niezbędnych do codziennego życia każdego człowieka. Postanowiliśmy przybliżyć Wam właściwości Selenki, poświęcając kolejne pięć artykułów na każdy z jej składników. Dziś opowiemy o selenie, z którego przede wszystkim słynie nasza woda.

Selen to mikropierwiastek niezbędny do utrzymania pełni zdrowia i dobrego samopoczucia człowieka.

Jako antyoksydant działa doskonale z witaminą E (wzmaga jej działanie) spowalniając procesy starzenia się organizmu oraz chroniąc komórki, błony komórkowe, mitochondrialne i DNA przed działaniem wolnych rodników. Tym samym chroni organizm przed stresem, który przyczynia się do rozwoju wielu poważnych powikłań, m.in. zaburzeń w funkcjonowaniu układu immunologicznego, rozwoju chorób układu krążenia i nowotworów.

Ponadto związki selenu zmniejszają toksyczność metali ciężkich, tj. ołowiu i rtęci. Oddziałując na niektóre przekaźniki nerwowe przyczynia się do utrzymania zdrowia psychicznego człowieka.

W Polsce częściej występuje niedobór selenu niż jego nadmiar. Szacuje się, że przeciętna ilość selenu w diecie Polaków wynosi 30–50 µg na dzień. Średnie stężenie selenu w organizmie sięga natomiast 70 µg, a za optymalne stężenie uznaje się 10–120 µg. W związku z tym coraz częściej mówi się o konieczności suplementacji selenem, szczególnie u osób cierpiących na choroby układu pokarmowego oraz tarczycy.

Niedobór selenu zaburza prawidłowe funkcjonowanie tarczycy, powoduje spowolnienie procesów przemiany materii i wzrost masy ciała. Długotrwały niedobór selenu może być również przyczyną złego przyswajania jodu, co nasila objawy niedoczynności tarczycy. Ponadto sprzyja zakłóceniom w funkcjonowaniu różnych komórek układu odpornościowego, osłabieniu odpowiedzi na infekcje wirusowe i bakteryjne, zwiększeniu agregacji płytek krwi oraz zmniejszeniu zdolności do niszczenia komórek rakowych. Prowadzi do szybszego starzenia się organizmu, uszkodzenia mięśnia sercowego, zapaleń stawów i stwardnienia rozsianego.

Selenka dostarcza codzienną dawkę selenu - tak ważnego dla naszego organizmu.

Pijcie Selenkę na zdrowie!